Суббота, 20.04.2024, 14:39

Іст орія музею школи

29 жовтня 1988 року в нашій школі відбулося велике свято, на яке зійшлося і з'їхалося багато гостей. Причиною цього стало відкриття музею історії школи. Учні і вчителі були приємно схвильовані тому, що у створення музею вклали не тільки багато сили, а й частину себе, частиночку душі. І справді, над створенням музею 2 роки працювала ціла школа. Кожен клас одержував завдання - зібрати матеріал і вивчити роботу школи у певний період її історії.

В результаті пошукової роботи у музеї зібрано понад 300 експонатів. Експозиція поділена на декілька частин: школа в довоєнний період, період II світової війни і повоєнні роки.

Розповідь екскурсоводів розпочинається з 1861 року, коли на новому місці було побудовано Миколаївський собор. При цьому відкрили церкву, приходську школу. Після багатьох реорганізацій в 1932 році ця школа стала зватися «Заславська школа №1».

До 1938 року навчання велося в приміщенні, де зараз знаходиться шкільна їдальня, на території школи інтернат, і на місці, де знаходиться «Медичний центр». А в 1938 р. на місці зруйнованого Миколаївського собору побудували 2 поверх, будинок, де ми навчаємось зараз.

Ось так згадує випускник школи Домешек Лілія Борисівна: «Будинок середньої школи №1. Він постає у моїй пам'яті світлими класами, які пахнуть блискучою фарбою підлоги, відзеркаленим сонячним промінням, що відбивається зі скляних шиб і розбивається у 100 кольорових скалок по білих стінах навчальних кімнат. У 2- х поверховому будинку гуло цілу осінь, мов у вулику, цей храм науки і знань вселяв у хлопчиків і дівчаток потяг до володіння незнаними досі висотами в житті. До війни у школі відбулося 7 випусків учнів 10 класів.»

Друга експозиція музею присвячена рокам війни. Серед них експонати, що розповідають про діяльність Ізяславської підпільної групи під керівництвом вчителя Машерука, про політичну долю сім'ї Коростіїв, про подвиг 14-літньої А.Сошенської, про участь учнів - випускників і вчителів школи у боротьбі з німецько - фашистськими загарбниками.

Третя експозиція розповідає про школу у повоєнні роки. Музей історії школи став центром виховної роботи в школі. Багато поколінь екскурсоводів доносили до учнів захоплюючу історію нашої школи і такими були: Кравчук Василь, Ріамсо Ольга, Дручик Олексій, Калетюк Сергій, Грабожей Оксана, Швець Руслана, Якубець Вікторія та інші.

Виховання і підготовку екскурсоводів проводила чудова вчителька, засновник музею Бордюг Зінаїда Антонівна. Над створенням музею працювали такі вчителі: Куліковська Лариса, Косовська Емілія Андріївна, Стасенко Галина Василівна, Буйницька Любов Іванівна, але велику подяку хочемо висловити директору школи Гуменюку Олексію Олександровичу.

Першим приміщенням музею став шкільний хол. У 2004 році його було перенесено до класної кімнати, а у 2007 р. його експозиції  знаходилися у невеликій кімнаті, зовсім не пристосованій для проведення екскурсій і створення нових експонатів. У 2010 році музей було реорганізовано: тепер Музей історії школи розміщений в центральному приміщенні школи. Складається з постійно діючої експозиції. Матеріали експозиції розміщені на стендах, на вітринах.

Стенди:

1.      Біля витоків.

2.      Заславська СШ №1.

3.      Вожак підпілля 1941-1945.

4.      Ізяславське підпілля.

5.      Доля батька і синів.

6.      Життя, як спалах 1941-1945.

7.      Вони захищали Вітчизну 1941-1945.

8.      Відродження.

9.      І рости і дяти нам треба.

10.  Вірність присязі.

11.  Шкільному роду - немає переводу.

12.  Школа і сьогодення.

В музеї розміщена виставка матеріалів, присвячена 65-річчю визволення України від фашистських загарбників.

В музеї проводиться робота з експонатами, постійно оновлюються, доповнюються матеріали експозиції. Проводиться підготовка учнів –екскурсоводів. Вони проводять екскурсії для учнів школи, гостей. Ведеться необхідна документація: план роботи музею, книга обліку експонатів, книга відгуків. Музей історії школи Ізяславської ЗОШ І – ІІІ ст.№1 пройшов відомчу реєстрацію.

Частими гостями музею є учні інших шкіл міста, району та області.

Свої записи у книзі почесних гостей залишили Коротій Савелій Павлович, гості США, учасники різноманітних свят, проведених на базі музею.

«  Апрель 2024  »